Jakie badania na rozpoznanie astmy?

Mam 16 lat. 2 lata temu moja mama zginęła w wypadku samochodowym. Ojciec jest lekarzem. Wiedziałem, że przed wypadkiem mamy miał romans. Zauważyłem, że od tego czasu dręczą mnie duszności. Stwierdziłem, że to astma, więc udałem się do lekarza. Lekarz skierował mnie do swojej koleżanki, by to ona stwierdziła astmę. Na biurku zauważyłem zdjęcie, na którym całowała mojego ojca. Więc wyszedłem. Mam takie pytanie, jakie badania muszę wykonać, jeżeli to astma?

Witam,

Badaniem, na podstawie którego rozpoznajemy astmę jest spirometria-podstawowa oraz ew. jej modyfikacje-próba rozkurczowa i prowokacyjna.
Duszność- choć należy do obrazu astmy-nie występuje tylko w tej chorobie. Nierzadko, zwłaszcza u młodych ludzi, uczucie duszności może pojawiać się pod wpływem silnych emocji. Na podstawie przedstawionych informacji-przeżyć, jakich doświadczyłeś w ostatnim czasie-istnieje wysokie prawdopodobieństwo emocjonalnego tła Twoich dolegliwości.
Oczywiście, zanim postawi się takie rozpoznanie, konieczne jest wykluczenie przyczyn organicznych, m.in. astmy. Wskazana jest wizyta u lekarza, który zbierze dokładny wywiad oraz zbada Cię, co pomoże mu zaplanować niezbędne badania dodatkowe, ew. skierować do odpowiedniego specjalisty.
Pozdrawiam