Jakie badania należy wykonać, aby ocenić płodność?

Mam 24 lata. Od pewnego czasu regularnie współżyję z mężem i nie mogę zajść w ciążę, mimo że żadne z nas się nie zabezpiecza. Nigdy też nie przyjmowałam leków hormonalnych. Nie chcę jeszcze niepokoić męża, ale sama chciałabym zrobić badania żeby wiedzieć czy mogę mieć dzieci - jakie badania należy w takiej sytuacji przeprowadzić?
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nie napisała Pani jak długo starają się już Państwo o dziecko. Proszę bowiem pamiętać, że niepłodność definiuje się jako niezdolność do zajścia w ciążę, trwającą przynajmniej rok po odstawieniu antykoncepcji. Dopiero zatem po roku bezowocnych starań powinno rozpocząć się dokładną diagnostykę. Trudno byłoby jednak ukryć ten fakt przed Pani mężem, ponieważ diagnostyka opiera się na badaniach zarówno kobiety jak i mężczyzny. Po pierwsze przeprowadza się ogólną konsultację lekarską, która polega na zebraniu dokładnego wywiadu oraz na zbadaniu obydwu partnerów. Ponadto wykonuje się takie badania jak:
- badanie nasienia,
- badania hormonalne,
- testy owulacyjne,
- histerosalpingografia,
- laparoskopia.
Polecamy do przeczytania:
http://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-jakie-badania