Jakie badania należy wykonać przy antykoncepcji hormonalnej?

Witam. Mam 24 lata i od ponad 4 przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, które zostały mi przepisane bez badań. Chciałabym się dowiedzieć, jakie badania powinnam wykonać, dodając przy tym, że palę papierosy. Czy w takiej sytuacji wolno mi w ogóle stosować ten rodzaj antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej warto wykonać badania krzepliwości krwi. Antykoncepcja hormonalna (pod postacią pigułek, plastrów, krążka) podnosi krzepliwość krwi (co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia), więc należy unikać jej stosowania, jeśli u kobiety krzepliwość już i tak jest wysoka, np. z powodu wrodzonych defektów układu krzepnięcia (trombofilie). Palenie papierosów także podnosi krzepliwość krwi, co w połączeniu ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej może czasami być groźne dla zdrowia i życia. Niektóre kobiety pomimo to palą tytoń i jednocześnie stosują np. tabletki antykoncepcyjne, ale to jest "igranie z ogniem". Najlepiej by było, gdyby dokonała Pani wyboru - albo skuteczna antykoncepcja w postaci pigułek, albo papierosy.

Pozdrawiam!