Jakie badania po 2 poronieniach?

Witam serdecznie!
Jestem mama 3-letniego dziecka, ale starając się o rodzeństwo dla niego straciłam dwie ciąże. Pierwszą w 12 tyg, wynik histopatologiczny to: residua ovi in inflammatione purulenta Hbd 10-16, jak się później okazało miałam bakterie w pochwie (e.coli+++,e.faecalis+++).Wyleczyłam się (mąż też się wyleczył, miał e faecalis), zaszłam po długich staraniach w kolejną ciążę, lecz okazało się,że jest to puste jajo płodowe,poroniłam w 6 tyg, wynik histopatologiczny to:Fragmenta endomertrii in stadio secretionis tardae. Przy wymazie z pochwy pobrany w czasie trwania tej ostatniej ciąży wyszły bakterie:staphylococcus koagulazo-ujemny(++) oraz entrococcus spacies(++).

I związku z powyższym moje pytania: Czy przy pierwszym jak i przy drugim poronieniu "szkody" mogły narobić te bakterie, czy one są w ogóle do całkowitego wyleczenia i najważniejsze pytanie-według państwa jakie badania powinnam teraz zrobić? Może jest jakieś, na które powinno być szczególnie wskazane w moim przypadku?
Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Witam!

Ponieważ ma już Pani jedno dziecko, szanse na urodzenie drugiego, zdrowego są duże.
Poronienia, o których Pani wspomina miały różne, niezależne od siebie przyczyny. Wskazaniem do wdrożenia dokładnej diagnostyki przyczyny powtarzających się strat ciąży są 3 następujące po sobie poronienia (poronienia nawykowe). Niestety utrata dziecka w pierwszym trymestrze ciąży zdarza się dość często - w 20 -25% rozpoznanych ciąż.

Powodem pierwszego poronienia było zakażenie wewnątrzmaciczne, co potwierdza wynik histopatologiczny (pozostałości jaja płodowego, zapalenie ropne). Przyczyną była infekcja bakteryjna, która przeniosła się z pochwy do jamy macicy i spowodowała obumarcie płodu.

Utrata drugiej ciąży nie miała związku z zakażeniem bakteryjnym (ani innymi drobnoustrojami). Puste jajo płodowe to jedna z częstszych przyczyn poronień. W pęcherzyku ciążowym nie obserwuje się zarodka - albo w ogóle się nie wykształcił, albo bardzo wcześnie obumarł. Powodem powstania pustego jaja płodowego są zazwyczaj duże wady chromosomalne oraz inne zaburzenia wczesnego rozwoju spowodowane np. zatruciami, promieniami jonizującymi.
Spory odsetek poczętych zarodków jest obarczony dużymi wadami, uniemożliwiającymi normalne życie. Dlatego na wczesnym etapie rozwoju obumierają i są wydalane z jamy macicy - stąd tak liczne poronienia w pierwszym trymestrze ciąży.

Bakterie wykryte w Pani pochwie należy wyeliminować przed kolejną ciążą. Leczenie z reguły jest miejscowe (globulki lub inne preparaty dopochwowe). Warto też stosować dopochwowo bakterie kwasu mlekowego. Stanowią one naturalną florę bakteryjną tej okolicy. Rozrastając się hamują wzrost innych mikroorganizmów.

Ponieważ poronienia miały różne, niezależne od siebie przyczyny dość często wikłające wczesne ciąże, nie ma wskazań do wykonywania dodatkowych badań. Jedynie po przeprowadzeniu leczenia eliminującego nieprawidłową florę bakteryjną pochwy dobrze jest wykonać powiew kontrolny. Jeżeli bardzo się Pani martwi, istnieje możliwość zbadania kariotypu (ocena ilości i wyglądu chromosomów) zarówno u Pani jak i u męża. Lecz na razie nie jest to konieczne.
Bardzo ważne natomiast jest przyjmowanie kwasu foliowego na 3 miesiące przed zajściem w koleją ciążę. Chroni to przed wystąpieniem niektórych ciężkich wad wrodzonych u płodu.