Jakie badania powinnam wykonać córce jeżeli wiek kostny został przekroczony o 2,5 roku?

Moja córka ma 8 lat i jest niższa od rówieśniczek. Endokrynolog skierował nas na prześwietlenie nadgarstka. Wyszło, że jej wiek kostny szacuje się na 10 i pół roku. Następną wizytę u endokrynologa mam wyznaczoną na połowę lutego. Chciałabym przez ten czas wykonać kolejne niezbędne w tym przypadku badania, aby być przygotowaną do następnej wizyty. Nie chcę tracić czasu. Jakie badania powinnam wykonać córce? Czy konieczne w tym przypadku będzie wykonanie badań hormonalnych nadnerczy i jakich, badania hormonu tarczycy zostały już wykonane, ale wyniki zostały przesłane od razu do prowadzącego endokrynologa i nie wiem jak wyszły? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Uznaje się, iż dopuszczalne jest przyspieszenie wieku kostnego wynoszące do 2 lat. Przyczyną nieznacznego przyspieszenia wieku kostnego może być otyłość lub nadczynność tarczycy. Natomiast przyspieszenie o ponad 2 lata występuje w przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego oraz wrodzonego przerostu kory nadnerczy.

Podejrzenie wrodzonego przerostu nadnerczy - może być postaci nieklasycznej (inne postaci ujawniłyby się dużo wcześniej). Aby rozpoznać tę postać najlepiej wykonać test stymulacji ACTH z oznaczeniem stężenia 17-OH- progesteronu, co jest możliwe w warunkach szpitalnych. Ale można oznaczyć: DHEA-S, DHEA, androstendion i testosteron (powinno być zwiększone stężenie). W celu rozpoznania przedwczesnego dojrzewania płciowego w pierwszej kolejności oznacza się LH, FSH, estradiol.

W zależności od wyników planuje się dalszą diagnostykę.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!