Jakie badania służą wykryciu lamblii?

Mam wszystkie objawy lamblii, jednak w badaniu kału nie wyszło nic. Czy można wykonać jakieś badanie krwi na potwierdzenie tego wyniku?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Rozpoznanie lambliozy stawiane jest na podstawie stwierdzenia obecności cyst w badaniu kału. W okresie ostrym jest ich dużo, ale wtedy najczęściej nie jest postawiona właściwa diagnoza na podstawie niejasnych dolegliwości. W okresie przewlekłym pojedyncze badanie może nie przynieść rezultatów, ponieważ cysty wydalane są okresowo i w różnych, czasem małych ilościach. W związku z tym wykonuje się serię badań, jeśli pierwsze nie przyniesie potwierdzenia. Diagnozę stawia się również na podstawie testów (materiałem do badania jest kał) na antygeny lamblii, testów immunofluoroscencji i ELISA.

Cenną informacją może także być badanie kwasowości krwi, która w czasie zakażenia lambliami ulega zwiększeniu.
Materiałem badawczym może być również żółć lub treść dwunastnicza.