Jakie badania w celu zbadania guzka w piersi

Dzień dobry! Mam pytanie. Od dłuższego czasu wyczułam guzek o średnicy 1,5 cm. Przez dłuższy czas nie pobolewał mnie. Ostatnio odczuwam ból, ale tylko w tym odcinku, gdzie mam guzek. Czasem jest to takie mocne ukłucie. Chciałabym najpierw upewnić się, co to jest i zrobić odpowiednie badania. Nie wiem tylko, od czego zacząć. Ze skierowaniem do chirurga nie ma problemu, ale nie chciałabym bez uprzedniego badania wyciąć, nie wiedząc nawet co to jest. Proszę o odpowiedź.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam serdecznie! Przede wszystkim nie napisała Pani w jakiej okolicy ów guzek występuje, co może mieć znacznie przy wstępnym ustaleniu przyczyny choroby oraz wysunięciu podejrzenia charakteru zmiany. Jeśli niepokojący guzek jest położony na tyle powierzchownie, korzystne diagnostycznie może okazać się badanie USG. Zależnie od wieku metody stosowane do weryfikacji podejrzanych struktur są różne i np. jeśli zmiana zlokalizowana jest w piersi, w zależności od wieku w pierwszej kolejności zaleca się badanie USG (u młodszych kobiet przed 40 roku życia) lub mammografię (po 40 roku życia i u kobiet dojrzalszych). Jeżeli wstępna diagnoza okaże się niewystarczająca i będzie konieczne wykonanie dalszych badań, niezbędna może okazać się biopsja zmienionej tkanki. Badanie histopatologiczne jest procedurą, która umożliwia określenie utkania podejrzanego zmiany i ustalenia leczenia. Przed uzyskaniem wyniku tego badania nie należy samodzielnie wyciągać wniosków i stawiać konkretnej diagnozy, która nie jest podparta faktami. W każdym wątpliwym przypadku o postawieniu diagnozy oraz dalszym leczeniu lub wykonaniu dalszej diagnostyki decyduje lekarz prowadzący po dokładnym zbadaniu pacjenta. W Pani przypadku uzasadniona jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, który powinien Panią skierować na leczenie specjalistyczne lub wizyta bezpośrednio u odpowiedniego specjalisty (np. ginekologa lub dermatologa - nie potrzebuje Pani skierowania).