Jakie badania wykonać, by zdiagnozować choroby układu moczowego bądź prostaty ?

Witam, jestem mężczyzną. Proszę o odpowiedź jakie najwazniejsze badania trzeba wykonac, aby zdiagnozować ewentualne zapalenie prostaty lub choroby gruczołu krokowego, bądź ogólnie zapalenie dróg moczowych. Miałem prawdopodobnie zapalenie pęcherza, największe objawy mineły (ciągłe parcie na pęcherz oraz bardzo czeste oddawanie moczu), lecz teraz zdarza sie, że chodzę ze potrzebą nawet co 1,30-2 godziny.Trzyma mnie to juz 4 tygodnie. Zdarza sie też, ze odczuwam kłucie w podbrzuszu a czesciej jest to kłucie w żołędziu (czasami dosc mocne) oraz wrazenie, że cos w żołędziu lub cewce moczowej zalega (jest też wrazenie że w cewce została 1 kropla moczu której nie wysikałem). Bywa tez tak ze musze chwilę poczekać i lekko napiąc mięsnie aby rozpocząć mikcję (chyba ze bardzo chce mi sie sikac to wtedy nie).Odczuwam tez czasami mrowienie/dretwienie na jądrach badź udach.Mrowienie trwa kilka sekund.Występuje przeważnie wtedy kiedy siedzę nieruchomo bądź leżę. Mocz ma normalną barwę bez krwi, sperma również bez zmian. Nie mam gorączki.Czasami tez bolą mnie plecy u dołu. Dodam że z cewki wydobywa sie przeźroczysty śluz.Zrobiłem badanie moczu i wszystko było w porządku, lecz śluz był bardzo obfity (czy to on moze powodowac taki stan rzeczy?) Najbardziej dokuczliwe jest jednak kłucie i zaleganie czegoś w żołędziu bądź cewce moczowej i te czeste odwiedzanie toalety.Raz czuję sie nieźle raz bardzo żle. Urolog przepisał antybiotyk i prostamol uno, łykam je juz 3 tygodnie lecz one chyba nic nie dają. Czekać az samo przejdzie? Co robić? Czy to da się wyleczyć? Jestem juz nieco sfrustrowany tym...żle wpływa to na moje codzienne życie...nie mam ochoty na nic. Ostatni stosunek płciowy (8 sierpnia 2009) jaki miałem był to stosunek oralny lecz przez prezerwatywę. Prosze o pomoc. Z góry dziekuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Badaniami, które są użyteczne w diagnozowaniu zapalenie prostaty lub choroby gruczołu krokowego oraz infekcji dróg moczowych są: badanie ogólne moczu, posiew moczu, wymaz z cewki, USG prostaty, jąder i najądrzy, morfologia krwi. W Pana przypadku wykonywanie posiewu moczu może nic nie wnieść, ponieważ przyjmuje Pan obecnie antybiotyki.

Objawy przez Pana opisane mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych i pęcherza, ewentualnie na zapalenie prostaty. Fakt, że stosowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza nie przyniósło rezultatu, nie wyklucza zakażenia. Może natomiast świadczyć, że infekcję wywołały inne niż u większości pacjentów mikroorganizmy, np. ureaplazmy, chlamydie lub bakterie rzeżączki. Najlepiej byłoby wykonać wymaz z cewki (choć może on nie rozstrzygnąć sprawy) i podać inny antybiotyk, skuteczny wobec wyżej wymienionych drobnoustrojów. Tak więc konieczna jest kolejna wizyta u urologa.