Jakie badania wykonać na rzeżączkę?

Witam, spotkała mnie dość nieprzyjemna sytuacja, gdyż ostatnio współżyłem z kobietą i okazało się, że 2 dni później zachorowała. Po kilku wizytach u lekarza okazało się, że to zakażenie bakteryjne, dość poważne, któremu towarzyszy wysoka gorączka oraz ból gardła. Lekarz ginekolog powiedział, że możliwa jest rzeżączka przeniesiona drogą płciową od partnera. Troszkę się podłamałem, gdyż ja osobiście żadnych objawów u siebie nie zauważyłem. Proszę więc o pomoc. Jakie badania należy wykonać, aby być pewnym? Czy wystarczy jakieś specjalne badanie krwi?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

rzeżączka wywoływana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. Bakteria atakuje błonę śluzową szyjki macicy, cewki moczowej, odbytnicy, gardła i spojówek. U mężczyzn głównymi objawami choroby są bolesne oddawanie moczu i obecność ropnej wydzieliny z cewki moczowej. Może również przebiegać bezobjawowo. W diagnostyce rzeżączki stosuje się hodowle bakteryjne i barwienie Grama. Materiał do badania uzyskuje sie poprzez pobranie próbki moczu lub nasienia.