Jakie badania wykonać po zabiegu łyżeczkowania ciąży obumarłej?

Witam,
mam 28 lat. 2 miesiące temu miałam zabieg łyżeczkowania po utracie dziecka w 8 tygodniu. Jakie badania lekarz powinien zlecić przed kolejną planowaną ciążą?

Dodam, że mam pierwsze i jedyne (na razie) dziecko z Zespołem Downa. Dlatego się martwię, bo ginekolog stwierdził, że żadnych nie muszę robić i najlepiej od razu się starać, a ja jestem przerażona.
Proszę o odpowiedź.

28 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani wykonać badania genetyczne kariotypu swoje i męża, aby zobaczyć czy nie jest któreś z Państwa nosicielem translokacji zrównoważonej, aberracji chromosomowej, która sprawia, że wszystkie poczęte dzieci będą ronione lub chore na zespół Downa. Tak na prawdę, już po pierwszym dziecku z zespołem Downa powinna Pani mieć zlecone to badanie. Oprócz tego powinna się Pani upewnić, że poziom bHCG spadł do zera po poronieniu, jeśli Pani tego nie zrobiła.

Pozdrawiam serdecznie!