Jakie badania wykonać przy bólu w piersi?

Witam. Mam 24 lata. Od kilku dni boli mnie lewa pierś. Jest to łagodny ból, ale cały czas czuję w niej pieczenie (jest ciągle rozpalona w porównaniu do drugiej piersi). Już trzeci dzień z rzędu jak wstaję rano, widzę, że pod brodawką mam lekkie wgłębienie, które po chwili od jej dotknięcia znika. Najczęściej uczucie pieczenia występuje rano i wieczorem, w ciągu dnia również dokucza wraz z niewielkimi, stałymi boleściami. Chciałam wybrać się do mojej Pani ginekolog, ale jest na zwolnieniu lekarskim, a do kogoś innego nie mam odwagi pójść. Biorę od siedmiu miesięcy leki hormonalne. Boję się, że to może rak. Proszę o jakąś radę, co mogę zrobić... nie wiem, czy brać dalej te tabletki... Czy mogę prywatnie iść na jakieś badania, USG czy mamografię...?

Witam serdecznie!

Ból piersi może być spowodowany różnymi przyczynami, nie należy zaraz myśleć o nowotworze, szczególnie w Pani wieku. Objawy, jakie Pani opisuje, wskazują raczej na nerwoból lub stan zapalny mięśnia klatki piersiowej. W takiej sytuacji wystarczy zapewne kilkudniowa terapia lekami przeciwzapalnymi. Niemniej, warto byłoby gdyby zbadał Panią lekarz (nawet internista) i ocenił palpacyjnie, czy w piersi nie ma zgrubień itp. Można oczywiście dodatkowo wykonać badanie USG, jeżeli w badaniu lekarz stwierdzi ewentualne nieprawidłowości. Mammografii w Pani wieku się nie wykonuje, ze względu na zbyt gęstą budowę piersi (w młodym wieku w piersiach jest dużo tkanki gruczołowej trudno przepuszczalnej dla promieni rtg).

Pozdrawiam serdecznie