Jakie badania wykonać przy guzku wykrytym w mammografii?

Mam 41 lat.Ostatnio miałam zrobioną mammografię. Oto jej wynik: Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W górnobocznym kwadrancie piersi prawej widoczny obszar nieostro ograniczonych zagęszczeń o średnicy 11 mm - do dalszej weryfikacji. Nie uwidoczniono innych zmian ogniskowych oraz zwapnień podejrzanych onkologicznie. Skóra na całym obwodzie nie pogrubiała. Węzły chłonne pachowe nie są powiększone. Lekarz zalecił mi USG z haczykiem oraz biopsję i wycięcie tej zmiany. Do tego terminu mam miesiąc czasu. Denerwuję się. Proszę mi napisać, czy to są zmiany onkologiczne i Pan ma takie samo zdanie, jakie mi postawił lekarz i czy to trzeba wykonać. Dziękuję. Dowidzenia.

Witam serdecznie,

Zmianę na pewno należy dalej diagnozować. Nieostro ograniczony obszar zagęszczeń - to zawsze budzi podejrzenie i czujność onkologa. Jest Pani w wieku, kiedy występowanie raka piersi jest największe. Zapewne należy iść tokiem zaproponowanym przez lekarza, a więc USG, które jest badaniem uzupełniającym dla mammografii oraz weryfikacja zawartości guza, czyli biopsja, lub ewentualnie wycięcie zmiany. Zmiana jest niewielka, więc proszę być dobrej myśli. Ponad 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne, ale nawet gdyby okazałoby się, że zmiana jest złośliwa, została wykryta w bardzo wczesnym stadium zaawansowania i istnieją ogromne szanse na skuteczne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie