Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów?

Od pewnego czasu mam problem z wypadaniem włosów, niestety nie wiem co jest tego przyczyną. Zamierzam wykonać sobie komplet badań tzn. na tarczyce (czy należy wykonać wszystkie 2 TSH, Ft3 i Ft4 czy samo THS wystarczy?), poziom żelaza, testosteron (nie mam możliwości zbadania poziomu dihydrotestosteronu, jedynie wolny i całkowity - który jest właściwy?) Dziękuję za odpowiedź
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Proszę się zastanowić czy nie zmienić jednak kolejności działania. Zdecydowanie lepszym wyjściem byłoby w pierwszej kolejności udanie się do dermatologa, a dopiero po badaniu i dokładnym zebraniu wywiadu lekarz zdecyduje jakie badania i w jakim zakresie wykonywać.

Jeżeli jednak w pierwszej kolejności woli Pani odwiedzić laboratorium lepiej podzielić to na dwie fazy- w pierwszej wykonać badania tańsze i wykluczające częstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów - czyli morfologia krwi ( w celu wykluczenia niedokrwistości), oraz TSH (wykluczenie chorób tarczycy). Jeżeli będą nieprawidłowe to w przypadku anemii warto oznaczyć poziom żelaza, a w przypadku chorób tarczycy poziomy hormonów.

Jeżeli chodzi o testosteron lepiej oznaczyć frakcję wolnego hormonu, ale tak jak napisałam wcześniej lepiej wstrzymać się z oznaczeniami do konsultacji z dermatologiem.

Pozdrawiam.