Jakie badanie powinnam zrobić?

Witam, proszę o wskazówkę, przy badaniu RTG odcinka szyjnego wykazano u mnie odprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej z antefleksją na odcinku C5, C6. Byłam u 2 lekarzy neurologów i oni nie widzą potrzeby skierowania mnie na badanie RM, ja jestem jednak innego zdania, gdyż utrzymują mi się bóle w tylnej części głowy - jestem po kolizji drogowej. Proszę o informację czy powinnam zrobić badanie RM odcinka szyjnego czy też głowy? Dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Niestety jedynie na podstawie opisu, jaki Pani zamieściła nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy powinna Pani wykonać badanie MRI głowy/szyi. Decyzję o wykonaniu takich badań powinien podjąć lekarz - na podstawie dokładnego wywiadu i kompletnego badania, a także oceny rtg szyi. Może być bowiem tak, że przyczyna Pani bólu została wyjaśniona poprzez obraz kliniczny i rtg, a zatem nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych badań obrazowych. Proszę bowiem pamiętać, że badania takie wiążą się zawsze z pewnymi zagrożeniami.
Jeżeli jednak dalej jest Pani pewna, że takie badania są konieczne, proszę pamiętać, że w celu oceny struktur kostnych lepszym badaniem jest badanie metodą tomografii komputerowej.