Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam serdecznie!

Kluczem do odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych.
Powinna Pani regularnie spożywać posiłki- najlepiej 4-5 x dziennie, przerwy między posiłkami powinny wynosić 2-3h, (nie więcej jak 4h). Dzięki temu zmniejszy się uczucie głodu w ciągu dnia (uniknie Pani napadów głodu), ureguluje metabolizm i zapobiegnie odkładaniu zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.
Śniadanie należy zjeść najpóźniej w godzinę po przebudzeniu.
Proszę pamiętać o tym, by nie dojadać między posiłkami (żadnych przekąsek w postaci chipsów, paluszków, krakersów, słodyczy, słodzonych napojów itd.).
W ciągu dnia należy wypijać co najmniej 2l płynów (w postaci wody, herbat ziołowych, zup). Aby pobudzić metabolizm już rano przed jedzeniem (na czczo) należy wypić szklankę chłodnej wody (może być z cytryną).
Napisała Pani, że odżywia się zdrowo i jada dużo owoców. Owoce są fantastycznym źródłem witamin i związków mineralnych, ale też cukru, który spożyty w nadmiarze gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. W ciągu dnia powinna Pani zjadać 1-2 owoce i skupić się na warzywach- wprowadzić je do każdego posiłku (w najróżniejszych postaciach: gotowane w wodzie lub na parze, duszone, pieczone, surowe)

Regularne ćwiczenia pomagają na szybsze i efektywniejsze odchudzanie, poprawiają skład ciała i zapobiegają tzw. efektowi jo-jo. Aktywność fizyczna w parze z dietą odchudzającą znacznie podnosi efektywność całego procesu. Kilogramy "lecą w dół", a sylwetka nabiera kształtów.
W ciągu dnia na ćwiczenia powinna Pani poświęcić minimum 45 minut.

Przykłady:
1. Leżenie na brzuchu i podnoszenie wyprostowanej nogi- Połóż się na brzuchu i oprzyj czoło o dłonie. Podnieś do góry wyprostowaną nogę. Trzymaj ją aż poczujesz napięcie w pośladku. Następnie powoli opuść nogę. To samo zrób z drugą nogą.

2. Leżenie na brzuchu i podnoszenie nogi zgiętej w kolanie- Połóż się na brzuchu i oprzyj czoło o dłonie. Ugnij nogę w kolanie aż do utworzenia kąta prostego. Podnoś udo zgiętej nogi w górę, żeby poczuć napięcie w pośladku. To samo zrób z drugą nogą.

3. Podnoszenie nóg na podpartych dłoniach- Uklęknij na kolanach i podeprzyj się dłońmi, prostując plecy. Unieś nogę prostując ją w kolanie, a następnie kiedy jest już uniesiona, zegnij ją znowu w kolanie. Udo uniesionej nogi powinno być powyżej linii tułowia. Wróć do pozycji wyjściowej i to samo zrób z drugą nogą.

4. Unoszenie nogi do boku: ręce na biodrach, nogi na szerokość bioder, unosimy wyprostowaną nogę do boku. Im wyżej jesteś w stanie unieść nogę, tym większa będzie skuteczność tego ćwiczenia. Największy wysiłek powinnaś odczuwać w pośladkach i mięśniach nogi, na której się opierasz.

5. Przysiady- Stań wyprostowana z nogami złączonymi i rękoma zwisającymi wzdłuż tułowia. Stopy powinny dotykać podłogi – zacznij uginać kolana i obniżać się do dołu, nie odrywając stóp od ziemi i jednocześnie wyprostowując ręce przed siebie, żeby utrzymać równowagę. Schodząc w dół zegnij lekko plecy i obniżaj się aż biodra ustawią się prawie równolegle do podłogi. Pamiętaj, że kolana nie powinny wychodzić ponad długość stóp.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty