Jakie jest prawdopodobieńswo, że zachoruję na raka?

Ciocia tzn. siostra mojego taty, mając 47 lat - nowotwór piersi, babcia, jej matka - nowotwór piersi (co prawda niezdiagnozowany badaniami - diagnoza C-80, przed śmiercią sam się ukazał, choć przerzuty do płuc zostały tylko zdiagnozowane); teraz ja - mam 34 lata, w wieku 29 lat konizacja szyjki macicy- stan przedrakowy, oprócz tego obecnie polip na szyjce macicy, babci rodzeństwo (dwóch braci) po nowotworze - czy mam wymagać badań genetycznych?

Ze strony matki brak nowotworów, tylko ze strony ojca tak bogata historia… Stwierdzono u mnie szczelinę odbytu z guzkiem wartowniczym, ponadto skłonność do rzs-u (badania) też po babci (strona ojca),

34 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Uważam, że powinna Pani otrzymać skierowanie do poradni genetycznej, aby przebadać się w kierunku obecności zmiany genetycznej (mutacja genu BRCA 1 lub 2) usposabiającej do raka piersi. Zachorowania na raka piersi u babci i cioci, mogą wskazywać na potencjalną możliwość obciążenia genetycznego rakiem piersi. Skierowanie otrzyma Pani od lekarza rodzinnego, adresy najbliższych poradni można znaleźć w internecie.

Pozdrawiam serdecznie