Jakie jeszcze badania powinnam zrobić, mając silne bóle kręgosłupa?

Witam serdecznie.

Mam 34 lata, płeć kobieta. W sierpniu 2010r. odczuwałam lekkie bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Początkowo myślałam, że jest to ból wywołany mało aktywnym trybem życia, choć nie do końca byłam przekonana ponieważ często wyjeżdżam w góry od 10 lat i spędzam tam aktywnie wypoczynek. Kiedy wyjechałam w góry we wrześniu spacerując, zaczęłam odczuwać ból silniej, wystarczył krótki spacer. Muszę dodać, że pogoda nie sprzyjała spacerom, mimo to chodziłam w deszczową pogodę i to większość dnia. Piszę o tym, bo być może będzie to miało znaczenie dla odpowiedzi. Z miesiąca na miesiąc bóle się nasilały. W listopadzie, kiedy nadeszły silne mrozy, ból był nie do zniesienia, przy czym dodatkowo doszły silne bóle stawów kolanowych, ból również odczuwałam w łokciach oraz palcach stóp i dłoni. Kiedy mrozy zelżały ból ustał, natomiast kiedy wychodziłam na wilgotne powietrze narastał. Zrobiłam badania ogólne krwi oraz moczu, których wyniki okazały się dobre.

Moje pytanie brzmi, czy powinnam się badać pod katem reumatologicznym, nie wiem (boreliozy?) - muszę zaznaczyć, że lekarz stwierdził, że nic mi nie jest i nie wysłał na dodatkowe badania, a przecież ból cały czas czuje, czasem narastający czasem nie do zniesienia. Zrobiłam również rtg kręgosłupa lędźwiowego oraz kolan gdzie wynik był pozytywny. Ortopeda przepisał mi lek przeciwzapalny który po trzech dniach zażywania nie dawał skutków, następnie próbowałam aptecznych leków bez recepty oraz wszelkiego rodzaju maści. Pomagały mi na tyle, że zaraz po odstawieniu ból powracał, a przecież nie mogę żyć na przeciwbólowych lekach, gdzieś problem tkwi tylko gdzie? Kiedy schylam się nad wanną dochodzi czasem do tego, że nie mogę się wyprostować. Czy badania ogólne wystarczają by wykluczyć boreliozę, czy wystarczają by wykluczyć braki witaminy B12, czy wystarczają by wykluczyć bakterie w nerkach ponieważ wiem, że niektóre powodują zapalenie septyczne stawów, ale wtedy badanie ogólne chyba by wykazało obecność takiej bakterii? Bardzo proszę o podpowiedź jakie badania jeszcze powinnam zrobić by dowiedzieć się w końcu co mi jest, już dłużej nie wytrzymam.

Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Septyczne zapalenie stawów obejmuje najczęściej jeden duży staw, a objawy zapalne są wyraźne, przy tym wykonane badanie ogólne moczu mogłoby wskazać bakterie, jednakże najczęściej w celu potwierdzenia takiej etiologii wykonuje się punkcję i odczyny serologiczne.

Niedobór witaminy B12 powstaje w ciągu kilku lat, konieczne jest przy tym zaburzenie wchłaniania spowodowanej brakiem czynnika Castla wytwarzanego w żołądku. Morfologia krwi wskazywałaby wówczas na niedokrwistości megaloblastyczną.

W opisanej sytuacji trudno jest zdiagnozować problem szczególnie gdy badania obrazowe nie wykazują patologii. Można brać pod uwagę boreliozę, a także choroby reumatologiczne, w tym celu konieczne będzie wykonanie kilku badań serologicznych.

W przypadku boreliozy podstawowym badaniem jest test ELISA, w przypadku otrzymania wyniku dodatniego testem potwierdzającym jest test Western Blot.
Proponuję skonsultować problem z reumatologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl