Jakie konsekwencje niesie za sobą w póżniejszym rozwoju dziecka krwawienie dokomorowe drugiego stopnia?

Witam, mam 3-tygodniowe dziecko, u którego przy porodzie stwierdzono IVH drugiego stopnia. Obecnie miał już dwukrotnie robione usg p/ciemiączkowe na podstawie którego stwierdzono zmiany po krwawieniu do obu komór bocznych. We wszystkich artykułach, jakie udało mi się do tej pory przeczytać, zaznaczone jest, że taka sytuacja (krwawienie dokomorowe) występuje u wcześniaków oraz noworodków o małej masie ciała. Mój syn urodził się w 40. tygodniu ciąży i ważył 4200. Co więc było przyczyną takiego stanu i co najbardziej mnie interesuje, jakie mogą być konsekwencje tego krwawienia w dalszym rozwoju dziecka? W czym może mieć problem podczas dalszego rozwoju?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przyczyną krwawienia dokomorowego w przypadku donoszonego noworodka może być wada naczyniowa, zaburzenia krzepnięcia krwi lub też do krwawienia może dojść w wyniku porodów podczas których dochodzi do urazów dziecka (takich jak złamania kości czaszki).

Krwawienie dokomorowe II stopnia ma dobre rokowanie, często nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W bardziej zaawansowanych krwawieniach pojawiają się poważne powikłania jak np. wodogłowie, mózgowe porażenie dziecięce czy padaczka.

krwawienie 2 st. nie powinno dawać trwałych zmian, warto jednak zwłaszcza w pierwszy roku życia być pod stałą opieką neurologa i rehabilitanta, żeby "trzymać rękę na pulsie"