Jakie leczenie? Czy należy wykonać jakieś badania dodatkowo?

Mam 34 lata i problemy z wydłużonymi, nieregularnymi cyklami. Z badania prolaktyny wynika, że mam hiperprolaktynemię czynnościwą. Dodatkowo wykonałam usg ginekologiczne. Niepokoi mnie jego opis. Bardzo proszę o wyjaśnienie i poradę: Trzon macicy w tyłopochyleniu o nieco wzmożonej echogeniczności o wymiarach 50 x 44 x 51 mm. Endometrium jednorodne szer.10 mm. Jajnik prawy powiększony, oba jajniki z dość dużą ilością drobnych pęcherzyków (szczególnie prawy) - obraz zbliżony do PCO, obecny płyn w zatoce Douglasa.
34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Obraz usg sugerujący rozpoznanie zespołu policystycznego jajników (PCO) pozwala przypuszczać, że hiperprolaktynemia nie jest jedynym zaburzeniem hormonalnym, a jedynie częścią zespołu. Zaburzenia miesiączkowania są zapewne związane z tym zespołem. Tyłopochylenie macicy jest wariantem anatomicznym mogącym utrudniać nieznacznie zajście w ciążę. Endometrium jest prawidłowe.

Zespół PCO charakteryzuje się występowaniem:
- objawów hiperandrogenizacji (owłosienie typu męskiego, trądzik i tłusta cera, otyłość),
- zaburzeniami cyklu o typie cykli bezowulacyjnych (trwające co najmniej 6 miesięcy),
- wykładnikami laboratoryjnymi - zwiększone stężenie androgenów (testosteron, DHEA-S), zwiększone stężenie LH i FSH, stosunek LH/FSH>2, zwiększony poziom estradiolu i białka transportującego hormony płciowe (SHBG).

U niektórych pacjentek stwierdza się hiperprolaktynemię, insulinooporność i inne. Zmiany jajników o charakterze wielotorbielowatości równie często występują w przebiegu PCO, jak i nie występują - dlatego też przybliżają rozpoznanie, ale nie są podstawą do jego postawienia.

Proponuję zgłosić się z wynikiem badania do swojego ginekologa, który zleci zapewne dodatkowe badania hormonalne (podane wyżej) i pokierują dalszym postępowaniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.