Jakie leki należy przyjmować po ugryzieniu przez kleszcza?

Ukąsił mnie kleszcz i był lekko kremowego koloru. Kolega mi go wykręcił z uda i jak poszukałem w Internecie, podobno był to ptasi kleszcz. Mama kolegi dała mi jeden lek, ale nie jestem pewien czy to jest dobry lek - D*** TZF. Kolega chyba zdążył mi go wykręcić, bo kleszcz był naturalnych rozmiarów. Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Faktycznie antybiotykiem, który stosujemy w przypadku boreliozy jest m.in  doksycyklina. Jednak nie stosujemy jej rutynowo przy każdym ukąszeniu. Zazwyczaj stosujemy go w momencie wystąpienia rumienia lub przy potwierdzonej boreliozie. Są jednak teorie, które mówią, iż warto stosować antybiotyk zapobiegawczo, gdyż czasami rumień może nie pojawić się w ogóle lub pacjent może go nie zauważyć. Wtedy terapia nie polega na jednorazowej dawce ale na przynajmniej 3 tygodniowej terapii.

Pozdrawiam!