Jakie leki są najlepsze przy astmie w ciąży?

Witam! Jestem w 4 miesiącu ciąży. Mam astmę, lecz mimo że jestem alergikiem (kurz, pyłki), pojawia się ona jedynie w okresach wzmożonego, długotrwałego stresu. Objawia się ona nocnymi i porannymi napadami duszności i kaszlu w różnym natężeniu, trwającymi nawet do kilku miesięcy (po czym samoistnie ustępuje na kolejne miesiące). Dodam, że duszności pojawiają się w różnych porach roku. Obecnie jedynym środkiem jaki przyjmuję jest V*** zawierający 0,2 mg sulbutamolu - przypisany przez lekarza. Wiem, że jest to lek szkodzący dla płodu, jednak wg zaleceń lekarza powinnam go stosować jak najrzadziej, choć jednocześnie zawsze, gdy jest to konieczne. Niestety ostatnio nie jestem w stanie normalnie funkcjonować bez 2-3 dawek dziennie, co uważam za zdecydowanie za dużo. Mieszkam w Norwegii i przyznam, że słabo ufam tutejszym lekarzom, gdyż to lekarz ogólny (nie alergolog) przypisuje leki na astmę, po wywiadzie z pacjentem, bez dodatkowych badań. Chciałabym się dowiedzieć, jaki lek byłby dla mnie najlepszy, biorąc pod uwagę, iż jestem w ciąży. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Większe zagrożenie dla płodu niesie nieodpowiednia kontrola astmy niż jej leczenie.
Cechą astmy jest jej zmienność przebiegu. U niektórych kobiet w ciąży astma może ulec zaostrzeniu, a u niektórych wręcz przeciwnie - objawy ustępują.

Badania wykazały, iż u ciężarnych pacjentek, które nie stosowały leczenia przeciwastmatycznego występowało podwyższone ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, nadciśnienia tętniczego, stanu przerzucawkowego czy przedwczesnego porodu.

Lekami przeciwastmatycznymi zalecanymi podczas ciąży są: szybko działające ß2-mimetyki, do których należy fenoterol, salbutamol i terbutalina. Są to leki do stosowania doraźnego, w napadach astmy.

Kolejna grupę stanowią długo działające ß2-mimetyki- formoterol, salmeterol.
Leki te stosujemy w celu kontroli przebiegu astmy. Leki te stosuje się w połączeniu z glikokortykosteroidami w astmie umiarkowanej i ciężkiej.

Glikokortykosteroidy wziewne są stosowane w astmie przewlekłej z różnym stopniem ciężkości. Najbezpieczniejszym z glikokortykosteroidów dla kobiet w ciąży jest budezonid.

Uważam, że powinna zgłosić się Pani do lekarza prowadzącego celem ustalenia, czy nie warto zmienić leku np. na glikortykosteroid wziewny, gdyż z tego co Pani opisuje, napady zdarzają się częściej, a salbutamol stosujemy, jak już pisałam, doraźnie.

Pozdrawiam!