Jakie mam rokowania i jaki może być sposób leczenia przy wynikach: Guz G1, ER- TS 0/8, PR-TS 0/8, HER-2 (2++), po badaniu FISH ujemny

Guz o wymiarach 1,5 x 1,7 x 2,2 pT2N0MX , operacja oszczędzajaca, węzły wolne od przerzutów raka, marginesy wolne od przerzutów raka.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Leczenie raka piersi uzależnione jest od wielu czynników - m.in. wieku pacjentki, którego Pani nie podała. Korzystnym czynnikiem dla rokowania jest fakt wczesnego wykrycia nowotworu, brak przerzutów do węzłów chłonnych oraz niski stopień złośliwości. Niekorzystnym - brak obecności receptorów hormonalnych (dla estrogenów i progesteronu) oraz obecność receptorów dla herceptyny (HER-2).

Pacjentki po chirurgicznym usunięciu raka piersi kwalifikuje się do grup ryzyka nawrotu raka i na tej podstawie podejmuje decyjzę o zastosowaniu leczenia uzupełniającego. W Pani przypadku biorąc pod uwagę powyższe czynniki ryzyka, należałoby się zastanowić nad zastosowaniem uzupełniającej chemioterapii oraz ewentualnie leczenia przeciwciałami przeciwko receptorowi HER-2 (trastuzumab).

Pozdrawiam serdecznie