Jakie mam szanse na ciążę w PCOS?

Witam Pani doktor,
Mam 31 lat i zdiagnozowane PCOS bez insulinoodporności, próba zajścia w ciążę z tzw. odstawienia tabl. antykonc. zakończona niepowodzeniem, stymulacja owulacji (clo, duph) przez 6 m-cy nie przyniosła efektu, USG w tym czasie wykonywane w 12 dniu cyklu.
Pęcherzyk średnio 11-12 mm. Kilka dni temu maiłam wykonaną laparoskopię z elektrokaug. Jajników, jajowody drożne, za 3 tyg. wizyta u swojego ginekologa, od kiedy zacząć starania, kiedy mogę spodziewać się owulacji? Jak długo utrzymuje się efekt elektrokaug.? Czy trzeba brać dodatkowo jakieś leki?
Dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Przebieg PCOS może być bardzo różny u różnych pacjentek. Podobnie jest z reakcją na leczenie. Trudno więc przewidzieć, czy i jak szybko wykonany u Pani zabieg przyniesie efekty w postaci owulacji.
Zasadniczo starać może się Pani już jak tylko dobrze się Pani poczuje, największa szansa na ciążę jest zwykle w pierwszym półroczu po operacji. Jeśli w USG stwierdzona zostanie owulacja, to nie musi Pani już przyjmować leków.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!