Jakie są objawy zespołu poboreliozowego?

Witam. Zdiagnozowano u mnie boreliozę w sierpniu tego roku. Jakieś dwa tygodnie po zauważeniu rumienia zgłosiłem się do poradni. Rumień wystąpił w połowie lipca, natomiast ukąszenie pod koniec czerwca. Otrzymałem antybiotyk w dawce 200 mg na dobę. Leczenie trwało 4 tygodnie i koniec. Pani lekarz specjalista chorób zakaźnych powiedziała, że to wszystko i że zostałem przeleczony prawidłowo.

Jednakże występują u mnie dziwne bóle, takie jak przy reumatyzmie, bolą mnie np. paliczki, kości śródstopia, kostka, kolana i takie miejsca, które nie bolały mnie nigdy w życiu, nawet nie czułem, że je posiadam, teraz sprawiają mi ogromny dyskomfort i powodują zły nastrój oraz obawę, czy aby na pewno zostałem wyleczony. Dostałem skierowanie na leczenie dożylne, ale w szpitalu stwierdzono, że mój stan nie wymaga hospitalizacji.

Postanowiłem więc na włąsną rękę przeleczyć się kolejne 4 tygodnie antybiotykiem, przy stosowaniu którego nie brałem magnezu, nie wiem, czy słusznie. Mam pytanie, czy występujące do teraz bóle, to właśnie zespół poboreliozowy? Czy one ustąpią, czy muszę kontynuować leczenie? Minęło już kilka miesięcy i bóle są nadal. Nie wiem, gdzie dalej szukać pomocy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Opisywane objawy mogą mieć związek z zespołem poboreliozowym. Istnieją 2 szkoły leczenia boreliozy. Jedni uważają, że utrzymujące się po leczeniu objawy to właśnie powyższy zespół i stosują tu leczenie objawowe(przeciwbólowe, przeciwzapalne), inni (ILADS) uważają, że objawy te to kontynuacja boreliozy (niedoleczenie) i proponują dalsze leczenie antybiotykami jeszcze ok. 3 miesiące po ustąpieniu objawów.

Proszę zajrzeć na stronę http://www.borelioza.org/kontakt.htm, tam znajdzie Pan szczegółowe informacje i kontakt do lekarzy ILADS.