Jakie mogą być powikłania po leczeniu zęba?

dobry wieczór jestem kobieta mam 24 lata mam pytanie odnośnie zęba tzn. w czwartek zakończyłam leczenie kanałowe zęba w sobotę pod dziąsłem a koło policzka urosła mi jakaś gulka była duża i boląca dziś boli mniej i jest mniejsza i twardsza byłam dziś u pani stomatolog która przepisała mi antybiotyk i lek m*** kazała się  zgłosić w piątek. Proszę powiedzieć co mogło być przyczyna takiego powikłania zaniedbanie ze strony lekarza czy po prostu takie powikłanie może wystąpić po leczeniu kanałowym zęba?? Z góry dziękuję za odpowiedź Agnieszka p.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W przebiegu leczenia kanałowego mogą wystąpić liczne powikłania. Znajdują się wśród nich:
- niedopełnienie bardzo zakrzywionego kanału,
- przedostanie się materiału z kanału do kości,
- złamanie narzędzia w kanale,
- przebicia kanału,
- miejscowa infekcja bakteryjna,
- wystąpienie bólu pozabiegowego.
Cześć z wymienionych powikłań wymaga leczenia farmakolgicznego w postaci leków przeciwbólowych lub antybiotykoterapii.
Proszę jednak pamiętać, że wystąpienie powikłań to w większości wynik wielu przyczyn, których często nie da się ani przewidzieć ani uniknąć.
Wprawdzie według niektórych standardów leczniczych przed zabiegami stomatologicznymi powinno stosować się profilaktyczną antybiotykoterapię, aczkolwiek jest to metoda stosowana jedynie w przypadku pacjentów bardzo narażonych na powikłania.