Jakie mogą być przyczyny eozynofilii?

Odebrałam wyniki badań i mam za wysokie EO. Są tu 2 wyniki, jeden to 0.98 (gdzie norma jest 0.01- 0.5) oraz procentowo 12.9 (norma 1-5.0). Co to może oznaczać? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Eozynofilia to zwiększenie liczby eozynofilów w rozmazie krwi powyżej 4% wszystkich leukocytów. Do takiego stanu może dochodzić w takich schorzeniach jak:
- choroby alergiczne: astma oskrzelowa, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, katar sienny,
- płonica,
- choroby pasożytnicze: glistnica, tęgoryjec dwunastnicy, węgorczyca, tasiemczyce, zakażenia pierwotniakowe, robaczyce tropikalne, toksokaroza, włośnica, bąblowica,
- kolagenozy,
- choroby nowotworowe: ziarnica złośliwa, przewlekła białaczka eozynofilowa, przewlekła białaczka szpikowa),
- jako objaw zdrowienia w przebiegu infekcji, a także po radioterapii,
- stan po splenektomii,
- niedokrwistość Addisona-Biermera,
- choroba Addisona,
- zespół Churga i Strauss,
- zespół Löfflera,
- zaburzenia immunologiczne: zespół Wiskotta-Aldricha, AIDS, niedobór IgA,
- polekowa (penicyliny, fenotiazyna, streptomycyna, kwas p-aminosalicylowy),
- idiopatyczny zespół eozynofilowy.
Proszę zatem skonsultować się z lekarzem rodzinnym/internistą, który zdiagnozuje właściwą przyczynę i ewentualnie rozpocznie właściwe leczenie.