Jakie mogą być przyczyny opóźnienia miesiączki?

Witam,
ostatni raz miałam okres 25 lutego, trwał on do 1 kwietnia, miesiączkę mam nieregularną. 13 marca dostałam małego plamienia koloru brązowego, trwał on 3 dni. Nie zdarzyło mi się jeszcze aby przerwa pomiędzy miesiączkami była 32 dni. Zrobiłam sobie test ciążowy, ale wynik był negatywny, a miesiączki nadal nie mam.
Czy może test nie wykrył ciąży, bo za wcześnie jeszcze, czy jest jakiś inny powód tego?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety coś się nie zgadza z datami, które Pani podała. Test ciążowy jest wiarygodny około 10 dni po możliwej dacie koncepcji (testy nowej generacji już po 7 dniach). Jeżeli ten odstęp czasowy był na granicy, proponuję powtórzenie testu ciążowego.

Nieznaczne opóźnienie miesiączki może się przydarzyć każdej kobiecie i nie zawsze wymaga dokładniejszej diagnostyki. Takie opóźnienie może być spowodowane stresem, zmianą diety, nadmiernym zmęczeniem itp. Jeżeli miesiączka będzie się spóźniać przez około 2 tygodnie mimo braku ciąży, proponuję kontrolną wizytę u ginekologa, który po badaniu ginekologicznym i ewentualnym badaniu usg przezpochwowym będzie mógł wykluczyć inne przyczyny takiego stanu, lub ewentualnie zlecić dodatkowe badania, jak oznaczenie hormonów płciowych. Może również podać luteinę w celu wywołania miesiączki.

Tutaj znajdzie Pani filmik na temat nieregularnych miesiączek.

Serdecznie pozdrawiam!