Jakie mogą być przyczyny powiększenia śledziony?

Witam. Mam pytanie odnośnie powiększonej śledziony. Moja babcia ma 75 lat, ostatnio była na badaniach i wyniki wykazały, że ma powiększoną śledzionę. Pozostałe wyniki krwi były w normie, trzustka i wątroba nie były powiększone. Czy w tej sytuacji powinna się obawiać, czy może jest jakaś dieta na powiększoną śledzionę? Jak najlepiej leczyć powiększoną śledzionę? Dodam tylko, że babcia przechodziła wiele operacji, miała też wyciętego raka jelita, raka piersi oraz raka płuc. Teraz chodzi na kontrolne badania (chyba co miesiąc) i ogólnie wyniki badań wychodzą dobre, ale właśnie podczas ostatnich badań wykazało, że ma powiększoną śledzionę. Będę wdzięczny za Pani fachową poradę oraz pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam, Piotr

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety nie precyzuje Pan o ile zwiększyły się parametry śledziony, więc trudno jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie śledziona zmieniła swoje wymiary. Jest to o tyle istotne, że badania kontrolne powinien wykonywać jeden lekarz. Badanie USG jest bowiem wysoce subiektywne, zależne od doświadczenia lekarza i sprzętu na jakim pracuje.
Splenomegalia występuje w przebiegu wielu chorób, poczynając od zakażenia po choroby przewlekłe, metaboliczne, spichrzeniowe. Samo powiększenie wątroby nie stanowi wskazań do leczenia, gdyż jest to jedynie objaw chorobowy.
W przypadku nieprawidłowych wyników morfologii należy rozważyć leczenie operacyjne.

Pozdrawiam