Jakie mogą być przyczyny śmierci płodu?

Witam, w 38 tygodniu, na rutynowej kontroli u lekarza, okazało się,że lekarz nie wyczuwa tętna dziecka. Ciąża obumarła... Cały czas wydawało mi się,że czuję ruchy dziecka. Musiały to być jednak ruchy jelit, gdyż po urodzeniu ciałko było już zmacerowane. Sekcja zwłok nie wykazała wad rozwojowych i genetycznych (oficjalnych wyników sekcji, ani wyników histologicznych łożyska jeszcze nie dostałam (tragedia wydarzyła się kilka dni temu... Jakie mogą być przyczyny których nie da się wykryć?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Z wnioskami należy poczekać do wyników sekcji. Przyczynami śmierci płodu mogą być również infekcje, zatrucia, stosowane przez ciężarną leki i używki (w tym picie zielonej herbaty, picie alkoholu, palenie papierosów), wady łożyska i pępowiny (w tym również okręcenie się płodu pępowiną), wady anatomiczne macicy, zaburzenia immunologiczne (w tym konflikt serologiczny), zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze).