Jakie można zastosować szczepienia u dziecka po wyleczeniu białaczki?

Dziecko ma 17 lat. Ostatnie szczepienia miało do 3 roku życia, albowiem potem zachorowało na białaczkę i niemożliwe były dalsze szczepienia. Jakie szczepienia powinno przejść teraz i w jakiej kolejności?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Ciężkie choroby upośledzające odporność oraz stosowanie cytostatyków lub kortykosterydów w dużych dawkach jest czasowym przeciwwskazaniem do szczepień żywymi szczepionkami. Zazwyczaj odracza się także pozostałe szczepienia, ponieważ leki immunosupresyjne znacznie zmniejszają odpowiedź immunologiczną i szczepienie może być nieefektywne.
Choroby nowotworowe i leczenie immunosupresyjne są okresowym przeciwwskazaniem do stosowania szczepionek żywych i mogą być one wznowione po jej wyleczeniu, po powrocie prawidłowej funkcji układu odporności.
W celu kwalifikacji do szczepień należy wykonać panel badań określających wydolność układu odpornościowego (Stężenie głównych klas immunoglobulin, układ odporności komórkowej (liczba bezwzględna limfocytów T), układ granulocytarny (odsetek i liczba bezwzględna neutrofilów, test NBT), układ dopełniacza.
Szczegółowej informacji na temat szczepień powinien udzielić specjalista zajmujący się leczeniem dziecka, który zna przebieg choroby, leczenia i stan aktualny.

Pozdrawiam serdecznie!