Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie po wysiłku u zdrowego człowieka?

Witam!  Jestem młodym człowiekiem, mam 21 lat. Leczę się obecnie na nadciśnienie, biorę lek z grupy beta-blokerów, który powoduje u mnie spadek tętna z ciśnieniem. Różnie to bywa, utrzymuje się ono na poziomie 140/85 lub 135/80. Niepokoi mnie jednak moje ciśnienie kiedy zmierzę sobie po wysiłku spoczynkowym czyli np. pompki, brzuszki, podniesienie czegoś, wynosi ono wtedy np 140/48, a raz było nawet 130/42 a sadzę że gdybym robił coś naprawdę intensywnie było by jeszcze dziwniejsze. Z czego to może wynikać? Sądzę że przyczyną tego mogą być leki, które przyjmuje. Lekarze zawsze mi mówią, że nie mam się czym martwić ale dla mnie to jest niepokojące, także to tętno które czasem wynosi np 55. Jestem ciekaw jakie powinno być ciśnienie u zdrowego człowieka po wysiłku. Czy może być ono takie jak u mnie? W czerwcu tego roku byłem u kardiologa, po przebadaniu mnie słuchawkami nie stwierdził nic niepokojącego, ale bez żadnych badań nie wiem czy miał taką możliwość. Miałem ponad rok temu robione EKG i pierwszy raz w moim życiu wyszły w nim jakieś zmiany, jakiś blok II stopnia. Pani lekarz powiedziała, że nie jest to niepokojące, że pewnie mam to od zawsze i nie jest to na razie groźne . Miałem robione już EKG gdy byłem młodszy i gdy nie brałem jeszcze leków. Nie miałem w tym badaniu wtedy żadnych problemów, żadnych zastrzeżeń. Odkąd przyjmuje leki mam ciągłe zawroty głowy, raz większe raz mniejsze, ale trwają ciągle nieprzerwanie i nie ma dnia żeby ich nie było. Lekarze mówią że muszę brać te leki do końca życia. Czy jest możliwe, że to od leków miał bym takie objawy? Wszystkie badania krwi, moczu wypadają idealnie. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam    

Pytanie zadane 28-12-2010r. o 18:18
lek. Magdalena Kowalska porady udziela lek. Magdalena Kowalska

lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Porada eksperta

Witam!

W prawidłowych warunkach ciśnienie skurczowe, zwłaszcza podczas maksymalnego wysiłku fizycznego, rośnie do granic 200 mmHg, a rozkurczowe natomiast opada lub delikatnie wzrasta. Zmiany ciśnienia zależą między innymi od wytrenowania, tj. kondycji osoby.

Blok przedsionkowo-komorowy może być przejściowy np. spowodowany stosowaniem leków zwalniających przewodzenie AV (np. stosowane przez Pana). Jednak w przypadku, gdy blok jest II stopnia i jest on przewlekły - stanowi on przeciwwskazania do stosowania leków z grupy beta-blokerów. Stosowanie wymienionego leku oraz blok AV jest przyczyną niskich wartości tętna podczas wysiłku u Pana.

Jest możliwa sytuacja, że to od stosowanych leków ma Pan zawroty głowy - w przypadku, gdy np. obniżają zbyt bardzo wartości ciśnienia tętniczego lub dochodzi do bradykardii. W takim przypadku, należy rozważyć modyfikację dawkowania. Nie znam sytuacji całościowej klinicznej - ale są jeszcze inne dostępne, bezpieczne grupy leków stosowane u młodych ludzi obniżające ciśnienie i w razie złego tolerowania beta-adrenolityków, pomimo np. modyfikacji dawkowania, jest do rozważenia zmiana leku - oczywiście zawsze pod kontrolą lekarza prowadzącego.

serdecznie pozdrawiam!
 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (3)

Wyloguj
~Betabloker out
~Betabloker out

Tez jakiś czas temu zlecono mi betabloker na arytmie. Dość kiepsko go znosilem. Szukałem innych powodów arytmii i jak się okazało po oczyszczenia wątroby metoda dr Clark, zmianie diety, zastosowaniu zappera na głosie ludzka i paciorkowce - problem ustąpił. Odstawilem beta blokiem bo był mi niepotrzebnie zapisany!!! Upewnijcie się proszę ZAWSZE u co najmniej dwóch lekarzy i nie ograniczajcie do jednej specjalności.... Medycyna to dość szeroka dziedzina, a właściwie duża grupa dziedzin wiedzy.

Odpowiedz
~Betabloker out
~Betabloker out

@~Betabloker out: przepraszam ale mi chyba komputer wprowadził jakieś korekty. Chodziło o glistę ludzką.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Depresja a tabletki na nadciśnienie?

Czy depresja moze byc spowodowana zle dobranymi, lub zbyt mocnymi tabletkami na obnizenie cisnienia??...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Nadciśnienie tętnicze a niskie ciśnienie rozkurczowe

Mam 62 lata, wzrost 176 cm, waga 100 kg. Leczę zbyt wysokie ciśnienie tętnicze (Piramil 0,5...

lek. Rafał Gryszkiewicz Porady udziela lek. Rafał Gryszkiewicz absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Stosowanie leków w leczeniu nadciśnienia

Witam Państwa! Mam takie pytanie. Leczę się na nadciśnienie. Obecnie mam 73 lata. Moje tętno...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Skoki ciśnienia podczas leczenia nadciśnienia

Witam Państwa! Mam pytanie. Jestem leczona na nadciśnienie, 73 lata, tętno 50-60/min. Zalecono...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Złe samopoczucie przy leczeniu nadciśnienia

Mama moja ma 83 lata, choruje na nadciśnienie. Zawsze rano ma 189/108. Dostaje tabletki na...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Badania diagnostyczne w kierunku nadciśnienia płucnego

Jakie badania należy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć nadciśnienie płucne. Chorobę tą...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Nadciśnienie a omdlenia

Dzień dobry. Choruje na astmę, nadciśnienie (nie za wysokie) oraz serce. Biorę leki: C***5...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij