Jakie powinno być prawidłowe tętno płodu w 11. tygodniu ciąży i 6 dniu?

Witam serdecznie. Wczoraj miałam robione USG prenatalne, pani doktor badała również tętno płodu. Na samym początku wynosiło ono 178, za 2 minuty 172, a po 5 minutach 168. Pani doktor stwierdziła, że jest trochę wysokie w górnej granicy normy, ale że jest wszystko okej, bo spada. Taka górna granica była spowodowana pewnie moim zdenerwowaniem i ruchliwoscią dzidzi - fakt, że byłam w małym stresie z powodu przebiegu badań a i dzidzia cały czas była ruchliwa. Czy wysokie tętno może być groźne? Co oznacza? I jakie powinno być prawidłowe na tym etapie ciąży? Zaznaczam, że mam 32 lata, to moja pierwsza ciąża.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W 9. tygodniu tętno przeciętnie oscyluje w granicach 155 do 195 uderzeń na minutę. Następnie tętno dziecka stopniowo się zmniejsza do osiągnięcia stabilnego poziomu pomiędzy 120 a 160 uderzeń na minutę w 12. tygodniu. Jednak podczas zwiększonej aktywności ruchowej, rzeczywiście może zwiększyć swoje wartości. Dlatego po prostu przy następnej wizycie będzie trzeba ponownie to sprawdzić. Proszę spokojnie odczekać do kolejnej zaplanowanej przez Pani ginekologa wizyty, oczywiście jakby działo się coś niepokojącego, należy zgłosić się wcześniej.

Wysokie, utrzymujące się tętno może świadczyć o pewnych zaburzeniach, ale na ten moment u Pani się to nie potwierdziło, więc należy spokojnie w dalszym ciągu obserwować.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!