Jakie są czynniki prognostyczne w leczeniu ostrej białaczki szpikowej?

Mam ostrą białaczkę szpikową, już wiem chyba o niej wszystko, więc można do mnie pisać językiem fachowym, naprawdę przeczytałam już stos książek. Jakie są czynniki prognostyczne w tek chorobie, takie najważniejsze?

KOBIETA ponad rok temu

  • zmiany cytogenetyczne (w genach komórek):
  • wysokie ryzyko: zmiany w chromosomach 5 i 7, FLT3 (+)
  • niskie ryzyko: NPM1 (+), translokacje pomiędzy chromosomami 15 i 17, 8 i 21, zmiany w chromosomie 16
  • wiek pacjenta
  • podtyp ostrej białaczki szpikowej
  • czy pacjent otrzymywał w przeszłości chemioterapię
  • czy białaczka już wcześniej była leczona i nastąpił nawrót
  • czy komórki białaczkowe dotarły do centralnego układu nerwowego (mózg, rdzeń kręgowy)
  • czy pacjent choruje na dodatkowe choroby (cukrzyca, choroby serca itp.)