Jakie są inne przyczyny braku miesiączki niż ciąża?

Od dwóch miesięcy nie mam okresu, a robiłam już 3 razy test i wyszedł negatywnie. Kiedyś już też miałam problem z brakiem miesiączki. Mam 21 lat. Ostatnią miesiączkę miałam w listopadzie, mam powiększone żyły na piersiach. Nie wiem, co mam myśleć. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli ostatnią miesiączkę miała Pani w listopadzie, to ewentualna ciążą trwałaby już około 2 miesięcy. W takiej sytuacji testy ciążowe jak najbardziej byłyby dodatnie. Tak więc najprawdopodobniej powodem braku miesiączki nie jest ciążą.

Przyczyny braku miesiączki, poza ciążą, mogą być różne - np. zaburzenia hormonalne (np. hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników), stres, niedożywienie. Proszę udać się do lekarza. Zaburzenia miesiączkowania mogą być objawem wielu chorób - niektóre z nich, nieleczone, mogą w przyszłości utrudnić Pani poczęcie dziecka. Teraz pewnie jeszcze Pani o tym nie myśli, ale za kilka lat prawdopodobnie będzie to dla Pani ważne.

Pozdrawiam!