Jakie są moje rokowania?

Guz piersi I-IIIcarcinoma ductale apocrinale infilitrativum mammae bloom II. G-2. MBR-II max. diam. 1,2 cm T1c węzły pachowe górne; carcinoma ductale apocrinale metastaticum. infiltratio carcinomatosa capsulae lymphonodularum 2/6 granica głęboka microfoci carcinomatosi nonnuli (carcinoma ductale in situ typus noncomedocarcinoma). Wyniki receptorów ER-, PGR-, HER2 3+. MAM 35 lat, chemia przed operacją 4 kursy AT, po operacji 2 kursy AC 4 TAXOTERY, obecnie herceptyna. Z góry dziękuję za odpowiedź.
35 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z nadesłanego opisu badania histopatologicznego wynika, że rozpoznano u Pani raka przewodowego piersi o stopniu złośliwości G2 (pośredni stopień złośliwości pomiędzy G1 a G3, co przekłada się na agresywność raka). Guz wyjściowo nie był dużych rozmiarów, ale niestety dał przerzuty do węzłów chłonnych pachy. Niekorzystnymi czynnikami dla rokowania jest brak obecności receptorów dla estrogenów i progesteronu, a obecność receptorów dla HER-2, a także młody wiek zachorowania (poniżej 38 roku życia).

Niestety, nowotwór posiadający powyższe cechy jest trudniejszy do wyleczenia niż np. w tym samym stadium zaawansowania, ale u kobiety po menopauzie z dodatnimi receptorami Er i Pr oraz bez HER-2.

Niemniej, szansa na wyleczenie istnieje. Dzięki niedawnemu wprowadzeniu do leczenia raków HER-2 dodatnich herceptyny, czyli przeciwciała przeciwko receptorom HER-2, aktualnie szanse na wyleczenie są większe.

Proszę być dobrej myśli i nie zamartwiać się. Uważam, że nie ma sensu przytaczać tutaj procentowych statystyk wyleczalności z raka, ponieważ każdy choruje indywidualnie. Choć zachorowanie w młodym wieku wiąże się z bardziej agresywnym przebiegiem raka, jednocześnie proszę pamiętać, że ma Pani silniejszy organizm, nie obciążony różnymi schorzeniami wieku pomenopauzalnego.

Pozdrawiam serdecznie