Jakie są najlepsze i najłagodniejsze leki na PMS?

Witam!
Mam długi cykl, bo 32-33 dni. Zazwyczaj mój okres pojawiał się w przewidzianych terminach, poprzedza je moje fatalne roztargnienie, rozdrażnienie, zdenerwowanie. To chyba nie jest faktycznie czymś nietypowym, ale w moim przypadku występuje to o tak silnym natężeniu, że dla mnie samej jest to strasznie wykańczające. A co gorsza, dla mojej rodziny i przyjaciół również.
Sama menstruacja również jest przeze mnie ciężko znoszona, bo ból jest niesamowicie silny - jedyne co działa na ukojenie bólu to K***. W tym miesiącu moja miesiączka miała wystąpić 11 września, pojawiła się dziesięć dni później, poprzedzały ją dość silne bóle. Po jej zakończeniu zauważyłam ciemnobrązowe plamienia.
Czy to może być spowodowane moimi licznymi wyjazdami? Stresem? Nie wiem, czy to już moja fantazja, też jestem ostatnio senna i miewam zawroty głowy. Czy moja owulacja, menstruacja byłyby łagodniejsze, gdybym zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne?
Trochę się obawiam ich przyjmowania, bo mam 18 lat, myślę, że to trochę za wcześnie.
Proszę o odpowiedź...
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nie są typowym lekiem na PMS, choć nierzadko ich stosowanie przynosi ulgę w tym nieprzyjemnym zespole. Może się jednak również zdarzyć, że hormony nasilą objawy PMS.
Myślę, że nie warto wkraczać od razu z tak inwazyjną terapią, tym bardziej, że antykoncepcja hormonalna ma wiele możliwych, niebezpiecznych nieraz działań niepożądanych.
Proponuję rozpocząć od zmiany stylu życia (polecam artykuł w naszym serwisie dotyczący omawianego zagadnienia).
Jeśli to nie poskutkuje, Pani lekarz zaproponuje ewentualnie leczenie farmakologiczne.
Pozdrawiam serdecznie!