Wyniki krzywej cukrowej

Witam, chciałabym zadać pytanie dotyczące wyników krzywej cukrowej. Niedawno miałam robione badanie nazywane inaczej krzywa cukrowa a chciałabym wiedzieć jakie są normy dla prawidłowych wyników krzywej cukrowej. Co w ogóle warto wiedzieć o badaniu krzywej cukrowej? Kiedy wynik krzywej cukrowej jest nieprawidłowy i co tak naprawdę oznacza dla naszego zdrowia? Kiedy wynik świadczy o cukrzycy? Podczas badania pobrano mi raz krew, a następnie podano glukozę. Po dwóch godzinach ponownie udałam się na badanie pobrania krwi. Zastanawiam się teraz jak będzie rozpatrywany wynik krzywej cukrowej przed i po badaniu i kiedy jest uznawany za normę, a kiedy świadczy o problemach ze zdrowiem? I czy jest coś co jeszcze powinnam wiedzieć przed kolejnym badaniem? Czy zawsze trzeba wykonywać je na czczo? Z góry dziękuję za szczegółową odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

http://www.monitorujcukrzyce.pl/rozpoznanie-choroby

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT) – umożliwia wykrycie cukrzycy utajonej, na przykład takiej, przy której poziomy na czczo są prawidłowe. Test polega na dwukrotnym pobraniu krwi. Pierwsze pobranie wykonuje się na czczo, następnie pacjent wypija płyn zawierający 75 gram glukozy i po 2 godzinach oczekiwania w pozycji siedzącej, bez dodatkowych posiłków, wykonuje się drugie pobranie krwi. W sytuacji prawidłowej poziom glukozy na czczo wynosi 70-100 mg/dl. Jeśli wynik na czczo zawiera się w przedziale 100-125 mg/dl oznacza to stan przedcukrzycowy – nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG). Jeśli poziom glukozy wynosi 126 mg/dl lub więcej możemy rozpoznać cukrzycę. Wyniki badania po drugiej godzinie testu obciążenia glukozą prawidłowo powinny wynosić do 140 mg/dl. Jeśli wynik znajduje się w przedziale 140-199 mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym – nieprawidłową tolerancją glukozy (IGT). Jeśli wynik jest wyższy niż 199 mg/dl, możemy rozpoznać cukrzycę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty