Jakie są objawy nerwicy żołądka?

Witam. Mam 19 lat. Od sierpnia tego roku zaczęłam się źle czuć, zaczęło się od bólów brzucha, kołatania serca, braku apetytu, lecz nie wymiotowałam. Po tygodniu mi przeszło. Myślałam, że to jakiś wirus i przeszło, za 2 tygodnie znowu to samo: bóle żołądka i ogólnie całego brzucha, zawroty głowy, miałam lęki, że jestem chora na coś. Nie mogę oglądać fimów i programów o lekarzach i chorobach, bo wydaje mi się, że też będę chora. Potem znów to przeszło, ale za miesiąc znów wróciło. Teraz w ogóle nie chce mi się jeść, niby dobrze się czuję, ale cały czas chudnę, muszę coś zjeść, ale w ogóle nie mam apetytu... Byłam u lekarza, robiłam badania na anemię, na tarczycę i wyszły dobrze... Pani doktor mówiła, że to może być nerwica żołądka, ale czy to na pewno to? Proszę o radę i pomoc... Chcę przytyć, ale przez to nie mogę. Proszę o odpowiedź...

Witaj!

Na podstawie samego listu, nie jest możliwe postawienie diagnozy, ale opisane objawy rzeczywiście mogą wskazywać na zaburzenie wegetatywne pod postacią somatyczną (w zależności od umiejscowienia objawów bywa potocznie nazywane nerwicą żołądka, serca, zespołem jelita drażliwego) z współwystępującym myśleniem hipochondrycznym. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że objawy zwykle nasilają się w sytuacjach wzmożonego stresu lub w jakiś czas po jego ustąpieniu. Nie wiem, czy dzieje się tak w Twoim przypadku.

Źródłem każdej nerwicy jest lęk. Dlatego leczenie nerwic powinno się koncentrować na znalezieniu źródła napięcia, wyeliminowaniu go lub nauczeniu się lepszego radzenia sobie z nim. Często zdarza się też, że tzw. nerwica żołądka maskuje objawy innych zaburzeń nerwicowych, na które cierpi pacjent i na których przede wszystkim powinno się skupić leczenie. Z tego względu namawiałabym Ciebie, abyś udała się do psychoterapeuty, który po wnikliwym wywiadzie będzie mógł postawić pełną diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.

Nieleczona nerwica objawiająca się dolegliwościami żołądkowymi może doprowadzić do wrzodów żołądka, dlatego zachęcałabym Ciebie, abyś jak najszybciej umówiła się na wizytę u psychoterapeuty. Polecałabym Ci także wykonanie bardziej szczegółowych badań, w celu całkowitego wykluczenia przyczyn somatycznych.

Pozdrawiam.