Jakie są prawidłowe wartości glikemii?

Witam, mam 34 lata, na cukrzycę choruje od 3 lat, a od marca tego roku mam podłączoną pompę insulinową. Jeśli chodzi o pompę, to muszę przyznać jest to duża wygoda, ale kosztowna. W ostatnim czasie zdarza mi się zaniedbywać chorobę i na czczo mam około 200 gm. Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest dopuszczalna granica na czczo u osoby chorej na cukrzycę, tak jak u zdrowej osoby jest 90-100?

34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Cukrzycy powinni kontrolować poziom glukozy we krwi, przed i po posiłkach. Przyjmuje się, że wysokość jej stężenia powinna kształtować się przed jedzeniem na poziomie od 70 do 130, i około 180 dwie godziny po posiłku.

Proszę pamiętać, że niekontrolowania lub zaniedbywana cukrzyca może skutkować licznymi powikłaniami, dlatego też powinien Pan zwrócić większą uwagę na kontrolę choroby.

Polecamy przeczytanie naszych artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-powiklania-cukrzycy
http://portal.abczdrowie.pl/inne-powiklania-w-cukrzycy
http://portal.abczdrowie.pl/stopa-cukrzycowa-powiklania-cukrzycy

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.