Jakie są przyczyny choroby śródmiąższowej płuc?

Zrobiłem prześwietlenie klatki piersiowej i wykryto w moich płucach chorobę, a dokładniej początki choroby śródmiąższowej płuc. Potwierdził to skaner oraz specjalista od płuc. Czekam teraz na specjalistyczne badania. Dużo czytam w internecie na temat tej choroby i jestem przerażony. Jakie mogą być przyczyny tej choroby? Nie palę już od 20 lat, pracowałem przy obróbce metali. Czy refluks żołądkowy może być przyczyną? Jakie są możliwości leczenia tej choroby?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Przyczyna powstania chorób śródmiąższowych płuc nie jest dokładnie znana.
Za powstanie tego schorzenia odpowiedzialne mogą być czynniki środowiskowe, tj. narażenie na pyły mineralne. Zmiany w płucach mogą pojawiać się wtórnie do innych jednostek chorobowych, np. chorób układowych tkanki łącznej ale najczęściej etiologia tych zmian jest nieznana.

Sposób leczenia zależy od typu i zaawansowania zmian.

Bardzo często stosuje się terapie z udziałem glikokortykosteroidów.

Proszę być dobrej myśli, gdyż jest to początek choroby, co oznacza, iż jest duża szansa na uzyskanie nad nią kontroli.

Pozdrawiam!