Jakie są przyczyny przerostu prostaty u młodych mężczyzn?

Jak wspomniałem wcześniej, w wieku 20 lat zdiagnozowano u mnie przerost prostaty. Mój lekarz prowadzący powiedział, że mogła do tego doprowadzić wada anatomiczna. Drugi, u którego byłem powiedział, że być może przewlekłe zapalenie prostaty, które przeszedłem ponad rok temu. W internecie nie ma informacji o takich przypadkach jak mój. Wszystkie informacje dotyczą raczej starszych panów. Gdzieś przeczytałem, że mogły do tego doprowadzić zmiany hormonalne. Przyczyny pewnie nigdy nie poznam, ale chciałbym się dowiedzieć, czego powinienem unikać w życiu, żeby cieszyć się zdrową prostatą. Lekarz powiedział, że nie muszę stosować jakiejś szczególnej diety (dla niego to właściwie nic złego mi się nie stało). O unikaniu alkoholu słyszałem, dlatego stosuję to zalecenie. A jak do problemów z prostatą ma się palenie papierosów? W jaki sposób nikotyna szkodzi prostacie? Przyznam, że problemy z gruczołem krokowym zaczęły się u mnie niedługo po tym, jak zacząłem palić. Palę od 18 miesięcy. Co ciekawe mój ojciec palił prawie 50 lat i problemów z prostatą nie ma. Jak jest w końcu z tym paleniem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Niestety przyczyna przerostu prostaty nie jest do końca znana. Jak słusznie Pan zauważył najczęściej występuje u ludzi starszych. Jest to związane z naturalną konsekwencją starzenia się organizmu i zaburzeniami hormonalnymi z tym związane.
Myślę, że może i u Pana rozchwiany jest układ endokrynologiczny. Bez badań mogę jedynie snuć przemyślenia. Myślę, że żaden lekarz nie odważy się jednoznacznie przedstawić Panu przyczyny Pana choroby. Najważniejsze teraz jest stałe kontrolowanie wzrostu gruczołu i obserwacja objawów. Jeżeli dojdzie do zaostrzenia niezbędne będzie włączenie leczenia, które ma naprawdę dobre wyniki.
Prostata nie jest gruczołem tytoniozależnym, więc myślę, że nie w tym jest problem. Oczywiście, zachęcam do rzucenia nałogu w celu zniwelowania ryzyka innych chorób, w tym raka płuc czy krtani.
Pozdrawiam