Jakie są przyczyny wypadnięcia wkładki?

Witam! Po 2 tygodniach od założenia wypadła mi wkładka. W przeddzień wydarzenia zaczęłam silnie krwawić. Po stwierdzeniu wypadnięcia wkładki udałam się do pani ginekolog, która stwierdziła, że wszystko jest ok. Jednak bardzo silne krwawienie trwa już 4-ty dzień. Jak długo może ono trwać? Proszę również o podanie możliwych przyczyn wypadnięcia takiej wkładki. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ocenia się, że w pierwszym roku używania pomiędzy 2-10% kobiet doświadcza wypadnięcia wkładki. Predysponują do tego młody wiek, fakt nie bycia nigdy w ciąży, cechy indywidualne budowy macicy oraz założenie wkładki zbyt wcześnie po porodzie lub poronieniu. W przypadku wypadnięcia wkładki istnieje większa szansa, że kolejna wkładka również wypadnie. Czasem wkładki wypadają, gdy dojdzie do poronienia ciąży powstałej pomimo używania wkładki. Nie jest to jednak raczej Pani przypadek, gdyż wkładka została wydalona już w dwa tygodnie po jej założeniu. Powinna Pani rozważyć ze swoim lekarzem założenie kolejnej wkładki lub zmianę metody antykoncepcyjnej.

Co do krwawienia, to wszystko zależy od jego intensywności. Zawsze, gdy krwawienie wymaga więcej niż jednej podpaski na godzinę, należy się zgłosić na ginekologiczną izbę przyjęć, gdyż taka utrata krwi może potencjalnie zagrażać zdrowiu i życiu. Jeśli jednak krwawienie nie jest bardzo intensywne, a lekarz je skontrolował, to należy poczekać kilka dni na rozwój sytuacji i w przypadku braku poprawy ponownie udać się do lekarza. Najprawdopodobniej krwawienie ma charakter krwawienia z odstawienia, gdyż wkładka przestała nagle dostarczać hormony, podobne krwawienie występuje w czasie siedmiodniowej przerwy przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie!