Jakie są rokowania po wykryciu przerzutów do węzłów i zastosowaniu leczenia?

Mam 44 lata. Przeszłam dwie operacje, pierwszą 24 marca 2011: kwadrantektomia piersi prawej z użyciem znacznika. Rozpoznanie zasadnicze T1N1M0 Wyniki: 1) - Rozpoznanie: carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G2. W okolicy harpuna guz wielkości 1,4 x 0,9 x 0,7 cm. W obrębie guza średniego stopnia włóknienie, na obwodzie dość duży odczyn limfocytarny. Poza guzem w tkance mastopatycznej znaleziono mikroskopowe ognisko: carcinoma intraductale G2 typus solidum cum necroris. Marginesy wolne od utkania raka. Minimalny margines od dołu i od góry po 1 cm. pT1c 2) Rozpoznanie: Tkanka mastopatyczna z typowymi rozrostami wewnątrzprzewodowymi. Materiał tkankowy 3,5x3,1x5 cm. 3)Rozpoznanie:1) Estrogen Receptor (ER) (+) 2) Progesteron Receptor (PgR) (+) 3) HER 2 Protein (-) 4) E -cadheryn (+).

Drugą operację przeszłam 20 kwietnia 2011r.: Lymphadenectomia axilallae dex. Wynik badania histologicznego: Wypreparowano 22 węzły chłonne dołu pachowego prawego. W 2 węzłach dolnych i 1 środkowym obecne przerzuty raka niewykraczające poza torebkę węzłów. Bardzo niepokoję się tym, że rak przedostał się do węzłów chłonnych i że to zmniejsza szansę na moje wyleczenie. Niedługo rozpoczynam terapię. Najpierw 4 chemie czerwone, potem radioterapia i o ile dobrze zrozumiałam leczenie hormonami. Na komisji lekarze byli bardzo serdeczni, cała procedura odbywała się w przyjaznej atmosferze, jednak sporo pytań rodzi się w głowie pacjenta dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego.

Pytanie zadane 18-05-2011r. o 10:11
lek. Agnieszka Barchnicka porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka

specjalista chorób wewnętrznych.

Porada eksperta

Witam serdecznie!

Rozpoznano u Pani przewodowy rak piersi o średnim stopniu złośliwości (G2) - to jest najczęstsza postać histopatologiczna raka piersi. Stopień złośliwości świadczy o agresywności nowotworu i skłonności do dawania przerzutów - ocenia się w skali od 1 do 3 przy czym 1 oznacza raka o najmniejszej złośliwości a 3 - raka o największej złośliwości.

Na podstawie podanych przez Panią oznaczeń można wnioskować, że rak u Pani rozpoznano w II stadium zaawansowania (od I do IV). Przerzuty do węzłów chłonnych faktycznie stanowią niekorzystny czynnik rokowniczy, to znaczy, że częściej dochodzi do nawrotu raka u kobiet z przerzutami do węzłów chłonnych niż w przypadku ograniczenia nowotworu tylko do piersi. Na pewno jednak to, że tylko 3 węzły były zajęte przez przerzuty i że nie doszło do przekroczenia torebki węzła i nacieku tkanki poza nim jest korzystne i jest większa szansa na wyleczenie.

Chemioterapia jest postępowaniem standardowym u pacjentek z przerzutami do węzłów chłonnych. Hormonoterapia to z kolei leczenie skierowane przeciwko receptorom na powierzchni guza - w przypadku jeśli są, tak jak u Pani dodatnie. To kolejne leczenie, które ma zwiększać szanse na trwałe wyleczenie.

Rokowanie w raku piersi zawsze jest poważne niezależnie od stopnia zaawansowania. Proszę jednak pamiętać, że rak piersi to choroba, z której da się wyleczyć. Wiele także zależy od nastawienia psychicznego.

Proszę być dobrej myśli, stosować się do zaleceń onkologów, a jest duża szansa na wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Wyniki są dobre

Witam. Wyniki już odebrałam i jestem dużo spokojniejsza. Wyniki badania: piersi o utkaniu tłuszczowo-włóknistym...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Rak sutka - jakie są rokowania?

Rozpoznanie raka lewej piersi T3N1Mx. Czy to jest złośliwy? Jakie są rokowania?

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Rak piersi - jakie szanse ma moja mama?

Mama ma 59 lat, jest po oszczędzającej operacji piersi. Wynik z badania hist.pat. 1.2.Carcinoma...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Czy guz w piersi u mojej dziewczyny to coś poważnego?

Moja dziewczyna ma problem. Boję się, że ma guza w piersi. Jedna jej pierś jest większa, a...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Jakie są realne szanse wyleczenia?

Witam. Moja mama dostała diagnozę. Rak brodawkowaty, G3, pt4, nieliczne komórki w węźle...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij