Jakie są skutki anemii?

Mam 15 lat i jestem kobietą! Dwa miesiące temu trafiłam do szpitala. Zrobiono mi badania i lekarz oznajmił, że mam anemię. Wypisano mnie ze szpitala z lekiem o nazwie „Ferrum Lek”  i koniec pracy lekarzy. Teraz nie mam żadnych kontroli. A czuję się nie najlepiej. Częste bóle głowy, zawroty. Bardzo szybko się męczę po niewielkim wysiłku, mam straszną zadyszkę i serce bije bardzo szybko, częste skurcze mięśnia sercowego. Nie najlepsze samopoczucie. Zdarza się krótki oddech. Od tamtej pory, kiedy trafiłam do szpitala czuję znaczne pogorszenie. Czy moja anemia może przerodzić się w coś poważniejszego? Gdzie mam się skierować? Może zrobić jakieś dodatkowe badania? Bardzo proszę o szybką poradę i z góry Dziękuję! Sylwia.
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, co było bezpośrednim powodem przyjęcia Pani do szpitala.
Objawy, jakie Pani opisuje mogą wynikać z anemii. W jej przypadku zdolność krwi do zaopatrywania organizmu w tlen jest obniżona, co może powodować duszność, przyspieszenie rytmu serca, zmęczenie, osłabienie etc. Zaznaczam jednak, że objawy te mogą występować również w przypadku wielu innych chorób. Bez dokładnego wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego oraz wyników badań dodatkowych, nie mogę wypowiadać się jednoznacznie, czym są one wywołane w Pani przypadku.

Lek, jaki Pani otrzymała to preparat żelaza. Leczenie to jest długotrwałe, ale poprawę powinna Pani odczuć, jeśli lek stosowany jest od 2 miesięcy. Zdarza się również zła tolerancja leku, jednak wtedy można zmienić preparat.

Skoro jednak objawy, według relacji, wręcz się nasiliły, powinna Pani koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, który oceni przyczynę dolegliwości i zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty