Jakie są skutki naświetlań piersi i jak długo się utrzymują?

Jakie są skutki naświetlań piersi i jak długo się utrzymują? Wykryto u mnie raka przedinwazyjnego. Miałam przeprowadzony zabieg oszczędzający pierś. Miałam jedynie naświetlania bez żadnych innych lekow - 17 frakcji i 4 na bliznę po guzkach. Jestem obecnie tydzień po naświetlaniach. Czy i w jakim stopniu można stwierdzić, że będę już zdrowa? Kontrolę i mammografię mam za sześć miesięcy. Doktor powiedział, że jestem już zdrowa. Czy to prawda? Jak leczyć skutki naświetlań? Mam obolałą pierś, a zwłaszcza brodawkę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podczas radioterapii, a także po, należy szczególnie ostrożnie obchodzić się z napromienianym obszarem skóry. W miejscu tym nie należy nosić przylegającej czy też obcisłej odzieży. Nie należy też drapać, trzeć ani podrażniać napromienianych miejsc, a także przykładać gorących lub zimnych przedmiotów, jak termofory czy też woreczki z lodem. W trakcie leczenia, a także kilka tygodni po jego zakończeniu, nie jest wskazane stosowanie na skórę żadnych preparatów kosmetycznych takich jak kremy, maści, balsamy, perfumy czy też dezodoranty. Lekarz prowadzący w razie potrzeby może zalecić odpowiednie specyfiki kojące podrażnioną skórę, natomiast nie należy pod żadnym pozorem stosować jakichkolwiek preparatów we własnym zakresie.

Przez rok czasu po leczeniu napromienianiem należy unikać wystawiania leczonego obszaru na działanie promieni słonecznych. Problemy ze skórą powinny skończyć się mniej więcej po kilku tygodniach od zakończenia leczenia.

Jeżeli chodzi o efekty leczenia w przypadku raka przedinwazyjnego, to jest to najwcześniejsza postać raka piersi, którą można  w 100% wyleczyć. Należy oczywiście poddawać się regularnym badaniom kontrolnym (badanie lekarskie oraz mammografia) - dotyczy piersi, z której usunięto raka oraz drugiej.

Pozdrawiam serdecznie