Jakie są skutki odstawienia środków przeczyszczających?

Witam serdecznie! Mam 19 lat i od zawsze miałam problemy z wypróżnianiem się. Przez ostatnie pół roku byłam uzależniona od silnych tabletek przeczyszczających. Wiem, że nie mogę ich dłużej zażywać, bo moje jelita przestaną zupełnie pracować, dlatego postanowiłam je odstawić. Jak więc spowodować, by po odstawieniu tych tabletek jelita zaczęły znów same pracować? A czy po odstawieniu mogę przybrać na wadze? I czy możliwe jest, że po odstawieniu może minąć nawet miesiąc, zanim będę mogła się normalnie wypróżniać?
19 LAT ponad rok temu

Witam,
nie wspomniała Pani, jakiego typu środki wspomagające przyjmowała. Czy były to herbatki, czy też tabletki? Czy problem ten konsultowała Pani z lekarzem? (czasem zaparcia mogą być przejawem choroby, a przyjmowane środki stymulujące wypróżnianie mogą wpływać na działanie np. przyjmowanych leków).
Sprawę bardzo ułatwiłaby mi informacja na temat Pani diety i aktywności fizycznej. Nie wiem, czy Pani problem powstał na skutek nieprawidłowego odżywiania i niewielkiej aktywności, czy też jest spowodowany czymś innym.
Środki przeczyszczające rzeczywiście mogą powodować, że organizm odzwyczai się od „samodzielnego” wypróżniania. Duże jest także ryzyko zaburzeń elektrolitowych.
Pomocne mogą być regularnie podejmowane ćwiczenia (usprawniają one motorykę jelit). W diecie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa i owoce. Może Pani dodawać otręby do posiłków. Korzystne będą wypieki z pełnego ziarna. Konieczne jest zwiększenie podaży płynów.
Część osób obserwuje poprawę perystaltyki po wypiciu kawy prawdziwej, gazowanej wody mineralnej. Korzystne mogą być suszone śliwki, figi, czy rodzynki.
Ilość błonnika powinno zwiększać się stopniowo - w przeciwnym razie możliwe jest odczuwanie dyskomfortu związanego z nadmiernym zbieraniem się gazów w jelitach.
Pozdrawiam

PS
Jeśli nie konsultowała się Pani jeszcze w tej sprawie z lekarzem, proszę zrobić to jak najszybciej.