Jakie są skutki uboczne brania insuliny?

Zdiagnozowano u mnie cukrzycę posterydową. Biorę 48 mg M********* z powodu niedokrwistości autoimmunohemolitycznej. Biorę insulinę o przedłużonym działaniu dwa razy dziennie - rano 12 j, wieczorem 8j, oraz krótko działającą przed każdym posiłkiem (X4), jednostki bazowe plus korekta. Czym na dłuższą metę grożą wysokie dawki insuliny? Pozwalanie sobie na grzechy wysoko węglowodanowe i doładowanie dla równowagi większej dawki insuliny? Czy muszę raczej się wystrzegać tych grzechów czy czasem mogę zjeść kawałek tortu, a dodać dwie (no właśnie - ile?) jednostki?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Insulina jak każdy lek może powodować skutki niepożądane.

Do najczęstszych należy wystąpienie hipoglikemii (czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi) - jest to szybko odczuwalne, nieprzyjemne i groźne dla zdrowia powikłanie terapii.

Ponadto mogą pojawiać się reakcje alergiczne (m. in. świąd, zaczerwienienie, rumień).

W miejscu wstrzyknięć w dłuższym czasie może pojawić się również lipoatrofia poinsulinowa.

Więcej informacji na temat skutków niepożądanych znajdzie Pan w naszym portalu, między innymi w dołączonych artykułach:
http://portal.abczdrowie.pl/dzialania-niepozadane-po-podaniu-insuliny
http://portal.abczdrowie.pl/powiklania-stosowania-insuliny.

W tym przypadku, kiedy już długotrwale stosowane sterydy bardzo niekorzystnie wpływają na cały organizm, nie warto dokładać kolejnych obciążeń.

Pozdrawiam