Jakie są sposoby relaksu przed snem?

Witam, chciałam zapytać się jak się zrelaksować przed snem. Otóż zasypiam około północy, nawet gdy idę spać o 22:00 ... nie lubię tego gdyż wstaję o 7:00. Chciałabym dowiedzieć się jak temu zapobiec, jak szybko zasnąć i zrelaksować się przed snem. BŁAGAM o pomoc. Nie mam już siły ;(((
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Sposoby na relaks przed snem, to m.in.: czytanie książki, słuchanie muzyki klasycznej, wieczorna sauna, kąpiel z eterycznymi olejkami, masaż albo ćwiczenia fizyczne. Warto jednak pamiętać, by nie ćwiczyć zbyt intensywnie bezpośrednio przed spaniem. Zamiast się wyciszyć, można dodatkowo pobudzić organizm intensywnym treningiem. Efektywnemu spaniu sprzyja przestrzeganie zasad higieny snu. Odsyłam do artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/higiena-snu http://portal.abczdrowie.pl/relaks-przed-snem
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Pytanie tez w jakim jest Pani wieku i czy czuje się Pani senna, zmęczona w ciągu dnia? Być może dawka snu-7h- pani organizmowi wystarcza? I co Pani robi przed snem? Czy wracają jakieś myśli, sytuacje, trudne sprawy itp? To także może utrudniać zaśnięcie.
Czy Pani otoczenie sprzyja zasypianiu?
Organizmowi często pomagają stałe rytuały, które niejako przygotują go, zapowiedzą, ze zbliża się pora spania. Czyli powtarzane codziennie, mniej więcej w tej samej kolejności czynności. Także powiązanie łóżka ze snem (czyli nie zaleca się robienia w łóżku innych rzeczy takich jak jedzenie, czytanie, oglądanie telewizji itp). Warto tez zadbać o wyciszenie- czyli nie podejmowanie przed snem dużego wysiłku, aktywności czy stresujących decyzji, które pobudziłyby, a raczej zadbanie o uspokojenie. Z treningów relaksacyjnych można polecić trening autogenny Shulza.