Jakie są szanse zajścia w ciążę przy zakażeniu gronkowcem?

Chciałabym zajść w ciążę, lecz od pół roku mam zakażenie gronkowcem, które leczę antybiotykami, lecz ciągle powraca. Mam zakażenie układu pokarmowego i od tego częste infekcje pochwy, ostatnio też stwierdzono gronkowca w zatokach.
Czy jeżeli główne skupisko tej bakterii jest w żołądku, to jest szansa na zdrową ciążę?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najlepiej by było całkowicie wyleczyć gronkowca przed zajściem w ciążę. Bakteria, która Panią „nęka”, jest wrażliwa na antybiotyki z grupy betalaktamów, nie jest to więc szczep tzw. alarmowy, trudny do leczenia.

Jeśli nie uda się wyleczyć bakterii w całym organizmie, należy przynajmniej nie dopuścić do ich nadmiernego wzrostu w pochwie. Konieczne będzie wykonanie posiewów na obecność bakterii w pochwie przed rozpoczęciem starań o dziecko, jak i w trakcie trwania ciąży.

Przy dołożeniu należytej staranności i odpowiedzialnym podejściu do leczenia, ma Pani bardzo dużą szansę na zdrową ciążę i dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!