Jakie są szanse, że mogę być w ciąży?

Parę miesięcy temu rozpoczęłam ze swoim chłopakiem współżycie seksualne. Początkowo stosowaliśmy stosunek przerywany oraz prezerwatywy, jednak postanowiliśmy wspólnie, że bezpieczniej będzie przestawić się na tabletki, więc poszłam do ginekologa i po badaniu przepisał mi on tabletki antykoncepcyjne. Zaczęłam je przyjmować tak, jak ginekolog mi powiedział - pierwszego dnia krwawienia. Pierwszego dnia miałam bardzo silne krwawienie, drugiego mniejsze trochę, a trzeciego wydawało mi się że już w ogóle nie krwawię. Postanowiłam się kochać ze swoim chłopakiem i okazało się wtedy, że jeszcze trochę w środku jest krwi, ale nie przerwaliśmy, gdyż nie czułam dyskomfortu. Tego samego dnia kochaliśmy się po pewnym czasie jeszcze raz - użyliśmy prezerwatywy, gdyż z tego, co wyczytałam to tabletki, działają od 7 dnia przyjmowania, więc postanowiliśmy się jeszcze dodatkowo zabezpieczyć, jednak prezerwatywa pękła. Zauważyliśmy to dopiero, niestety, po wytrysku, gdy on ze mnie wyszedł. Zaczęła wyciekać ze mnie jego sperma. Prezerwatywa prawdopodobnie pękła tuż przed wytryskiem albo nawet po. Gdyż wcześniej parę minut przed samym wytryskiem jeszcze ją sprawdzaliśmy. Wiem jednak, że ileś nasienia mogło we mnie pozostać, stąd moje pytanie - jakie są szanse, że mogło dojść do zapłodnienia, i czy to, że przyjmowałam już tabletki antykoncepcyjne od 1 dnia cyklu może zminimalizować ryzyko ciąży? Stosunek, jak pisałam, miał miejsce w nocy z 3 na 4 dzień cyklu, podczas których przyjmowałam tabletki zgodnie z zalecaniami lekarza i ulotką i nie przestałam ich stosować po tej wpadce. Mój cykl trwa przeważnie 27 dnia, ostatnio 26, ale jest w miarę regularny. Mam jeszcze dwa pytania, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, żeby był on miarodajny, tzn. ile dni od tego stosunku? I czy fakt brania tabletek antykoncepcyjnych nie zakłóca wyniku testu? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli pierwszą tabletkę przyjmie się pierwszego dnia cyklu (tak, jak zrobiła to Pani), to uważa się, że są skuteczne od początku stosowania (a nie po tygodniu). Ryzyko ciąży jest minimalne.

Jeśli chce Pani wykonać test ciążowy, to wynik powinien być wiarygodny, jeśli test zostanie wykonany w co najmniej 10 dni od przypuszczalnego zapłodnienia.